Ciekawostka dnia: Nokia Senna - tablet z MeeGo, o którym słuch zaginął

W czasie, gdy Apple stawało się coraz istotniejszym graczem na rynku mobilnym, dumna Nokia dopiero odkrywała ekrany dotykowe, czego potwierdzeniem jest Symbian sprzed wydania Anna. W tamtym czasie w fińskich laboratoriach powstał system operacyjny Maemo oparty na Debianie, jednej z najstarszych dystrybucji Linuksa. Wkrótce - po połączeniu z Moblinem - przerodził się on w MeeGo.

Koncept tabletu z MeeGo

Koncept tabletu z MeeGo (allaboutn9.info)

MeeGo miało być odpowiedzią na dotykowe systemy konkurencji i szybko zagnieździć się w wielu urządzeniach. Finalnie jednak na rynku pojawiła się jedynie Nokia N9, której los większości czytelników jest znany. Co z innymi urządzeniami?

Jednym z konceptów, które zabiła umowa Finów z Microsoftem, był tablet Nokia Senna. Szkice przedstawiające przypuszczalny wygląd urządzenia, które pochodzą z jednego z wniosków patentowych, możecie podziwiać poniżej.


Senna miała wyglądać jak powiększona N9. Jej interfejs miał być rozwiniętą wersją MeeGo/Harmattana, co umożliwiłoby opartą na gestach obsługę systemu. Niestety — projekt został wstrzymany, a system porzucony. Sama Senna przetrwała jednak do dziś.

Kojarzycie Nokię Lumie 2520? Jej nazwa kodowa to Sirius. Mało kto pamięta jednak, że została ona zmieniona zaledwie rok przed rozpoczęciem sprzedaży tabletu. Projekt na początku nazywał się… Senna. Lumia 2520 w znacznym stopniu bazuje zresztą na wizji tabletu z MeeGo. Zarówno pod względem wyglądu, jak i użytego aparatu czy ogniwa.

Lumia 2520

Ciekawe, czy oprócz tabletu Microsoft wykorzysta jakieś dawne projekty Nokii?

Zobacz również: Jak działają gry na tablecie za mniej niż 400 zł

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Tablety:

Xperia Z3 Tablet Compact i SmartWatch 3 przyłapane na zdjęciu Manchester United banuje iPady i inne tablety CityTab Supreme Boost GPS - co potrafi tablet za mniej niż 400 zł? Colorovo CityTab Lite 2.1 - tablet za mniej niż 200 zł Jak działają gry na tablecie za mniej niż 400 zł? Jak działają gry na tablecie za 200 zł? Surface nie walczy już z iPadem. Pora na MacBooka Air HTC Nexus 8 - tak potężnej specyfikacji jeszcze nie było Samsung Galaxy Tab S 10.5 - wydajność i benchmarki Samsung Galaxy Tab S 10.5 - wygląd, wykonanie i etui Book Cover Galaxy TabQ oficjalnie. Tabletofon pełen tajemnic Samsung Galaxy Tab S 10.5 - test ekranu Warto zainteresować się Nvidia Shield Tablet? [pierwsze wrażenia] Nvidia Shield Tablet oficjalnie. Tablet stworzony z myślą o graczach Wygraj Samsunga Galaxy Tab S 8.4. Konkurs Komórkomanii W skrócie: wielka wyprzedaż urządzeń Google Play Edition i finał Galaxy 11 Przetestuj tablety Galaxy Tab S przed zakupem. Samsung rusza z Laboratorium Tab S Kruger&Matz KM1080 - to samo co konkurencja, ale nieco drożej Slate 7 VoiceTab Ultra i Slate 8 Plus, czyli dobrze nam znane tablety Huaweia z logo HP HTC Volantis będzie mieć aż 5 GB pamięci RAM? Samsung Galaxy Tab S 8.4 i 10.5 to najlepsze tablety na androidowym rynku? [pierwsze wrażenia] Samsung Galaxy Tab S - polskie ceny, dostępność i imponująca lista gratisów. Jest dobrze Wycieka 8,9-calowy tablet z linii Nexus. Premiera już w środę? Samsung Galaxy Tab S 8.4 i 10.5 - AMOLED-owe tablety Samsunga oficjalnie